Poziom angielskiego A1: wszystko zaczyna się od małego

Każdy zawodowy tancerz zaczynał od prostego plié, kucharz od jajecznicy, a artysta od szkiców. Bez doprowadzenia podstawowych elementów do automatyzmu nie można iść do przodu. To tak, jakby próbować zbudować dom bez fundamentu: długo nie będzie stał w miejscu, a do tego będzie wyglądał dziwnie.

Wszystko zaczyna się od podstaw i przy odpowiednim wysiłku zamienia się w wyszlifowaną umiejętność godną podziwu.

Każdy, kto zaczynał naukę języka obcego, spotykał się ze specjalnym oznaczeniem poziomów: zamiast „średni” – B1, zamiast „jak ojczysty” – C2 i tak dalej.

Dzisiaj omówimy poziom początkujący, czyli poziom A1 języka angielskiego, przeanalizujemy niezbędną gramatykę i słownictwo, a także określimy ogólne wymagania dla statusu początkującego.

Gramatyka A1

Tak jak nie możesz poprosić początkującego gimnastyka o zrobienie pętli Korbuta, tak nie możesz oczekiwać od początkującego ucznia zrozumienia trójwymiarowych warunków warunkowych, inwersji lub czasowników modalnych, aby wyrazić pewność siebie.

Poziom A1 języka angielskiego to punkt wyjścia, na którym tworzy się solidna baza wiedzy. Często decyduje o tym, jak potoczą się Twoje sprawy, jak dobrze angielski będzie dla Ciebie działał lub nie.

Czas na żmudne i wyszukane konstrukcje jeszcze nie nadszedł – w A1 poznajesz najprostszą gramatykę i szlifujesz jej zastosowanie do automatyzmu.

W pierwszej kolejności uczniowie zapoznają się z Present Continuous i Present Simple. Uczą się odczuwać różnicę między działaniem, które jest wykonywane w tej chwili, a działaniem, które jest częścią codziennej rutyny.

Na przykład siedzę teraz na krześle i siedzę na krześle na lekcjach.

Nieodmienną częścią czasu Present Continuous jest czasownik być. Ucząc się języka angielskiego na poziomie A1, uczniowie poznają różne formy tego czasownika. Ponieważ zmienia się w zależności od rzeczownika, do którego jest dołączony, ważne jest, aby zapamiętać wszystkie jego formy.

Na przykład jestem nauczycielem. – Jestem nauczycielem.

Jesteś studentem. – Jesteś studentem.

On jest lekarzem. – On jest lekarzem.

We wszystkich trzech zdaniach użyliśmy czasownika być, ale wszędzie występuje on w różnych formach — am, is, are.

Kolejnym punktem są rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Aby pomyślnie ukończyć poziom angielskiego A1, musisz zrozumieć, że na przykład wody nie można policzyć, ale szklanki wody można policzyć.

Czasowniki modalne są również w programie, ale na początkowym etapie nie poświęca się im dużo czasu. Są one stopniowo dodawane — na przykład uczniowie pamiętają, że istnieje can i must i że nie następuje po nich partykuła do.

Ponadto program A1 obejmuje zapoznanie z zaimkami, przymiotnikami dzierżawczymi i zaimkami dzierżawczymi.

Trudno samodzielnie i poprawnie nauczyć się takiej warstwy ważnej gramatyki, dlatego poznawanie języka angielskiego najlepiej rozpocząć na kursach języków obcych.

Słownictwo A1

Aktywne słownictwo na początkowym poziomie nauki języka angielskiego to około 700 słów, a bierne dwa razy więcej, około 1400. Trudno określić dokładną liczbę, a jeśli się nad tym zastanowić, nie jest to konieczne. W końcu możesz znać cały słownik na pamięć, a nawet nie wiedzieć, jak poprawnie używać słownictwa.

Dlatego sugerujemy skupienie się na tematach, które są zawarte w języku angielskim na poziomie A1:

 1. Powitanie. Uczniowie uczą się przedstawiać rozmówcy i zapamiętywać standardowe proste zwroty, aby wesprzeć dialog podczas wzajemnego poznawania się.
 2. O mnie. Skąd jesteś, gdzie mieszkasz, jakie masz hobby, preferencje żywieniowe itp.
 3. Rodzina. Skład rodziny, ogólny opis ich wyglądu.
 4. Pogoda. Krótki opis warunków pogodowych.
 5. Elementy garderoby. Podstawowe ubrania.
 6. Zamawiać jedzenie. Nazwy niektórych dań, które pozwalają zamówić w restauracji.
 7. Uczniowie komunikują się krótkimi zdaniami. Głównym celem na tym etapie jest prawidłowe przekazanie Twojej opinii, bez zbędnych szczegółów. Angielski dla początkujących od razu przyzwyczaja początkujących do konwersacji. Wiele szkół koncentruje swoją uwagę na mówieniu. O ile wcześniej 90% zajęć odbywało się najczęściej w trybie „mów w ojczystym języku – tłumacz – ucz się”, to teraz uczniowie zanurzeni są w anglojęzycznym środowisku od pierwszej lekcji. Takie podejście jest wielokrotnie skuteczniejsze: już po kilku pierwszych lekcjach uczniowie mogą wesprzeć prosty dialog w języku angielskim.

Co daje poziom angielskiego A1

Kurs dla początkujących to kurs wprowadzający. Po jej ukończeniu jest jeszcze za wcześnie, aby myśleć o kursach biznesowych, przygotowaniu się do przyjęcia na zagraniczną uczelnię czy znalezieniu pracy w zagranicznej firmie.

Musicie zdać sobie sprawę, że teraz kładziony jest fundament. Twój rozwój w języku angielskim zależy od tego, jak silny będzie. Zgadzam się, będzie niezręcznie, jeśli znasz najbardziej złożone wyrażenia z czasownikami frazowymi i idiomami, ale jednocześnie popełniasz wiele błędów w konstrukcjach Present Simple lub modalnych.

Po A1 możesz kontynuować naukę angielskiego online. Przed Tobą jeszcze wiele ciekawych rzeczy, a kolejnym etapem będzie dla Ciebie poziom A2 z języka angielskiego. Tutaj nauczysz się Past Simple i przeszłych form czasownika być, nauczysz się porównywać przymiotniki (łatwy – łatwiejszy – najłatwiejszy) i wiele więcej.

Poza tym poziom A1 jest inspirujący. W tym przypadku angielski nie stanowi jeszcze dla Ciebie wyzwania i nie myli Cię z różnymi odcieniami tego samego słowa. Zamiast tego zaczynasz mówić w innym języku i czujesz się pewniej – w życiu, w podróży iw pracy.

Jak sprawdzić swój poziom

Najdokładniejszą opcją jest testowanie. Możesz przystąpić do testu poziomującego online lub zapisać się na coś w rodzaju rozmowy kwalifikacyjnej w szkole językowej. Pamiętaj, że druga opcja jest bardziej niezawodna, ponieważ testy online często nie są w stanie ocenić Twojego poziomu mówienia.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z językiem angielskim, nie musisz przystępować do testu przed zapisaniem się na kursy – zostajesz automatycznie zapisany do programu English from scratch.

Może inna historia. Na przykład dawno temu uczyłeś się angielskiego w szkole, ale zapomniałeś już 99% informacji i chcesz powtórzyć wszystko jeszcze raz, aby uzupełnić braki. Program od podstaw będzie ci tutaj odpowiadał.

Po ukończeniu kursu przystępujesz do testu, aby uzyskać oficjalne potwierdzenie poziomu. Jednak nawet bez oficjalnego testu Twój poziom angielskiego to A1, jeśli:

Odbierasz język angielski ze słuchu i rozumiesz ogólną istotę tego, co zostało powiedziane, pod warunkiem, że mówca mówi powoli.

 • Rozumiesz proste oferty reklam, gazet, plakatów.
 • Możesz prowadzić elementarne dialogi, na przykład w sklepie lub kawiarni.
 • Możesz zadawać proste pytania dotyczące hobby i zainteresowań innych osób.
 • Wiesz, jak zapytać, skąd jest dana osoba, dla kogo pracuje i jaki jest jej stan cywilny.
 • Możesz napisać prostą historię o sobie: kim jesteś, skąd jesteś, gdzie mieszkasz, co lubisz/nie lubisz itp.
 • Możesz podać informacje o sobie (na przykład formularz hotelowy).
 • Napisanie prostego pozdrowienia nie jest dla ciebie trudne.

Mamy nadzieję, że poziom znajomości języka angielskiego na poziomie A1 zachęci Cię do dalszej nauki i zaszczepi w Tobie wiarę w swoje umiejętności. Każda osoba może mówić innym językiem – niektórzy wcześniej, niektórzy później. To, jak długo zostaniesz początkującym, zależy od Twojej motywacji i chęci do pracy.

Filmy dokumentalne Netflix, powieści Stephena Kinga i zrozumienie subtelnych żartów oryginału dopiero przed nami. Na razie pracujemy na solidnych podstawach.

Język angielski A1

Język angielski A1