Nie mam predyspozycji do nauki języków obcych. Jestem za stary na naukę. Żeby nauczyć się języka obcego trzeba wyjechać z Polski… – to częste mity, które powtarza wielu uczniów naszej szkoły językowej w Szczecinie i nie tylko. W tym artykule postaramy się obalić najpopularniejsze przekłamania na temat nauki języków obcych.

Żeby nauczyć się języka obcego trzeba wyjechać za granicę – MIT

By móc swobodnie posługiwać się danym językiem obcym wcale nie trzeba wyjeżdżać z Polski. Oczywiście jest to duże ułatwienie, ale równie dobrze można zdobyć te same kompetencje językowe, nawet nie ruszając się z domu. Tak naprawdę wystarczy dostęp do sieci, aby mieć możliwość kontaktu z lektorem, native speakerem. Internet pozwala też słuchać obcojęzycznego radia, TV, muzyki. Wszystko to sprzyja efektywnej nauce języka. Dobre efekty daje także nauka w grupie. Uczęszczając na kurs językowy, można prowadzić ciekawe konwersacje z innymi kursantami i wzajemnie motywować się do osiągania kolejnych celów. 

Nie ma sensu uczyć się języków obcych w starszym wieku – MIT

Jak wiadomo, dzieci błyskawicznie chłoną wiedzę. Natomiast nie oznacza to, że osoby w starszym wieku mają niesprawny mózg! Naukę języka obcego można rozpocząć w każdej dekadzie życia. Grunt to pozytywne nastawienie, systematyczność i cierpliwość

Naukę języków obcych trzeba zacząć od dziecięcych lat – MIT

Nie jest to prawdą. Nie każdy mam możliwość nauki języka obcego od przedszkola, czy początkowych klas szkoły podstawowej. Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie może zostać poliglotą. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kluczowe znaczenie ma determinacja, sumienna nauka i właściwe nastawienie. Dzięki tym 3 czynnikom możemy osiągnąć naprawdę wiele. 

Do nauki języka obcego potrzebny jest talent – MIT

Tak naprawdę tylko cześć osób posiada faktyczny talent do języków obcych, ale… co z tego? Pozostali muszą po prostu włożyć więcej wysiłku, aby opanować mowę ojczystą mieszkańców danego kraju. Jednak jak pokazuje nasza praktyka lektorska, osoby bez szczególnych predyspozycji językowych, które są pracowite i zdyscyplinowane, są w stanie prześcignąć w poziomie posługiwania się językiem obcym tzw. zdolnych leni. Nie ma rzeczy niemożliwych, liczy się przede wszystkim praca własna.

Jeśli chcą Państwo nauczyć się języka niemieckiego, angielskiego lub innego, zapraszamy do naszego Centrum Egzaminacyjnego IOPEN MIND w Szczecinie. Oferujemy skuteczne kursy językowe w konkurencyjnych cenach.