Brak efektów nauki języka obcego skutecznie demotywuje nawet najbardziej zaangażowanych uczniów. Część z nich rezygnuje z nauki, sądząc, że brak im talentu i predyspozycji do zgłębiania tajników danego języka. Dlaczego mimo starań, niekiedy w ogóle nie widać rezultatów naszych wysiłków? Oto kilka częstych przyczyn braku postępów w nauce języków obcych.

Monotonna nauka

Ucząc się cały czas tymi samymi metodami, nie stymulujemy mózgu do większego wysiłku, nie podejmuje on wyzwań, wskutek czego możemy szybko stracić zapał do pracy. Dlatego im więcej różnorodności podczas zajęć, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Warto interesować się nowinkami, testować różne sposoby, korzystać z wielu źródeł. Opierając się cały czas na jednym podręczniku, trudno oczekiwać przysłowiowego cudu. Kreatywne podejście do nauki języka obcego i otwarty umysł to najlepsza ścieżka, jaką możemy wybrać.

Nauka zrywami 

Całkiem sporo osób uczy się języków obcych zrywami. Jest to szkodliwy nawyk, który przekłada się na brak lub bardzo wolne postępy. Można by rzec, że języki obce lubią regularność, podobnie jak nasz mózg. Znacznie lepsze rezultaty osiągniemy, przysiadając do lekcji np. 2-3 w tygodniu po 1,5-2h, niż ucząc się raz miesiącu 5-6h. Oczywiście idealny scenariusz zakłada codzienną naukę języka (pod różną postacią np. choćby słuchanie radia, czy oglądanie seriali bez lektora).

Problemy z koncentracją 

Samo siedzenie nad książkami nic nie da – podczas nauki języka obcego trzeba być skoncentrowanym na zdobywaniu i przyswajaniu nowych informacji. Niestety problemy z koncentracją są powszechnym problemem w dzisiejszym świecie. Dlatego, zanim przejdziemy do nauki, warto pozbyć się wszystkich rozpraszaczy tj. wyciszyć telefon, wyłączyć TV, zamknąć się w pokoju, z dala od pozostałych domowników tak, aby nikt nam nie przeszkadzał.

Pułapka samouwielbienia

Czasem zdarza się, że osoby, które opanowały już dany język na średnim poziomie, „osiadając na laurach” i sądząc, że to wystarczy. Tymczasem łatwo wtedy o poczucie stania w miejscu. Brak szlifowania języka sprawia, że nie pniemy się w górę, część rzeczy rozumiemy pobieżnie i powtarzamy te same błędy. Warto nałożyć na siebie odrobinę presji i wrócić na właściwy tor. Zapewniamy, że satysfakcja z osiągnięcia kolejnego poziomu „wtajemniczenia” jest tego warta.

Co zrobić, aby zobaczyć efekty nauki języka obcego? Warto sięgnąć po pomoc ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli chcą Państwo nauczyć się języka obcego, zapraszamy serdecznie do naszego Centrum Egzaminacyjnego IOPEN MIND w Szczecinie. Oferujemy efektywne kursy językowe na każdym poziomie zaawansowania.