Norwegia to niezwykle popularny cel emigracji zarobkowej wielu Polaków. Pensje oferowane w Norwegii są wielokrotnie wyższe od polskich płac. Ile trwa nauka języka norweskiego w stopniu umożliwiającym swobodne komunikowanie się? Dlaczego warto włożyć nieco wysiłku w poznanie tego skandynawskiego języka?

Język norweski – dlaczego warto go znać?

Znajomość języka norweskiego pozwala zdobyć lepiej płatną pracę. To najlepsza droga do poprawy sytuacji ekonomicznej. Warto podkreślić, że zarobki w Norwegii są bardzo wysokie nie tylko w skali Europy, ale i całego świata. Znając dobrze język norweski, możesz też zdobyć dobrą pracę w Polsce, nie musisz emigrować, aby się wzbogacić.

Posługując się norweskim, można też bez problemu załatwić wiele urzędowych spraw, porozmawiać z lekarzem, zrobić swobodnie zakupy w sklepie, czy nawiązać dobre relacje z sąsiadami. Każdy rodowity Norweg spojrzy na nas z sympatią, jeśli będziemy próbowali porozumieć się z nim w jego ojczystym języku, a nie angielskim. Dzięki umiejętnościom językowym można łatwiej zintegrować się z lokalnymi mieszkańcami i szybciej zaaklimatyzować w nowym kraju.

Język norweski pozwala lepiej zrozumieć i poznać kulturę Norwegii. Możliwość oglądania filmów, słuchania piosenek, czy czytania książek napisanych w języku norweskim (np. kryminałów Gunnara Staalesena lub Jo Nesbø) jest wspaniałym przeżyciem. 

Ile trwa nauka norweskiego?

Ile czasu potrzeba do opanowania języka norweskiego w stopniu podstawowym? Pomijając kwestię indywidualnych predyspozycji, szacunkowo poziom A2 można osiągnąć w około 6 miesięcy. Natomiast, aby osiągnąć poziom B2/C1 może to być nawet 4-5 lat. Wszystko zależy od tego, ile dana osoba poświęci na naukę języka norweskiego, czy będzie w tym systematyczna i czy łatwo przyswoi przerabiany materiał.

Jak zacząć naukę norweskiego? Warto oddać się w ręce specjalistów, aby na starcie nie popełnić wielu (trudnych do wyeliminowania na późniejszym etapie) błędów. Jeśli chcą Państwo nauczyć się języka norweskiego od podstaw i swobodnie się w nim posługiwać, zapraszamy do naszego Centrum Egzaminacyjnego IOPEN MIND w Szczecinie. Organizujemy kursy języka norweskiego na różnych poziomach zaawansowania!