Nauka języków obcych może być niesamowitą przygodą, drogą do poznania odmiennej kultury i odkrycia nowych zakątków świata. Jednak część osób rozpoczynających naukę nowego języka popełnia szereg błędów, przez które efekty w postaci płynnej i swobodnej komunikacji przychodzą znacznie później. Zdarza się również i tak, że niektórzy całkowicie rezygnują z dalszego poznawania języka obcego. Oto zestawienie najczęstszych błędów popełnianych przez uczniów.

Bezcelowa nauka języka obcego 

Brak jasno sprecyzowanego celu nauki języka angielskiego, niemieckiego, czy innego sprawia, że wiele osób nie ma wystarczająco wysokiej motywacji do zgłębiania tajników gramatyki, czy wymowy. Jak wiadomo, jeśli na czymś nam nie zależy (nie wiemy “po co” to robimy), efekty są mierne. Dlatego warto zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy posługiwać się danym językiem obcym, jakie korzyści nam to przyniesie i wyznaczać mniejsze bądź większe cele typu: 

  • opanowanie poziomu A1 do końca roku,
  • swobodna komunikacja w języku obcym podczas wakacji zagranicznych,
  • oglądanie obcojęzycznych filmów bez napisów,
  • codzienne słuchanie radia w danym języku obcym.

Nieprzywiązywanie uwagi do wymowy 

Sporo uczniów uczy się słówek na pamięć, kompletnie ignorując kwestię wymowy, co jest dużym błędem. Znacznie łatwiej jest nauczyć się od początku poprawnej wymowy danego wyrażenia, niż próbować wykorzenić z pamięci błędnie przyswojoną wersję. Dziś mamy do wyboru mnóstwo aplikacji, dzięki którym możemy błyskawicznie sprawdzić, jak brzmi dane słówko.

Blokada przed mówieniem w języku obcym 

Strach przed mówieniem w danym języku obcym dotyczy zdecydowanej większości osób uczących się na własną rękę lub uczęszczających do szkoły językowej. Bez regularnych rozmów w języku obcym nie nabierzemy wprawy w płynnej komunikacji i nie załatwimy wielu spraw podczas wakacji zagranicznych, czy obsługi klienta międzynarodowego w pracy. Nie warto porównywać się  z innymi, czy przejmować ewentualnymi wpadkami językowymi – ćwiczenie czyni mistrza. Bez praktyki w konwersacjach niemożliwe jest robienie postępów.

Brak urozmaicenia nauki języka obcego

Nie ma nic gorszego, niż monotonna nauka języka obcego, powtarzanie w kółko tych samych ćwiczeń i metod. Kluczem do sukcesu są zróżnicowane sposoby zgłębiania wiedzy, które zwiększają motywację i zapobiegają nudzie. Nie warto ograniczać się np. tylko do korzystania z podręczników i oglądania seriali. Dobrze jest eksperymentować i próbować różnych ścieżek nauki np. słuchać radia w danym języku, zapisać się  do tandemu, udzielać na obcojęzycznych forach internetowych, zdobyć znajomych za pośrednictwem social mediów. 

Jeśli chcą Państwo nauczyć się języka obcego od zera i swobodnie się w nim posługiwać, zapraszamy do naszego Centrum Egzaminacyjnego IOPEN MIND w Szczecinie. Oferujemy kursy języków obcych na różnych poziomach zaawansowania!